38.

Tłumaczę dla Szweda mail od jednego klienta, w którym jest napisane, że inne informacje dośle po 3 maja. Pisze i myślę „zaraz będzie narzekał, że Polacy to ciągle mają wolne”.
I voila! Oczywiście przychodzi właśnie taka odpowiedź.
Zrobiłam zestawienie.
Szwedzi TEORETYCZNIE mają o 2 dni świąt mniej niż Polacy. Ale:
wiele firm ma w porozumieniach zakładowo-związkowych wpisane, że w dzień poprzedzający dzień czerwony pracuje się tylko pół dnia. Oczywiście dotyczy to tych czerwonych dni, które wypadają w tygodniu. Tego w zestawieniu nie ma. Nie ma też tego, że np. w lipcu oraz w okresie pomiędzy 24 grudnia a 6 stycznia większość firm jest po prostu zamknięta i pracują tylko ci, co muszą.
Ale to oczywiście w oczach Szweda jest zupełnie co innego…
Tak samo jak zamawianie różnych urządzeń w Polsce. Polacy mają świetne, doskonale skonstruowane maszyny, często tańsze a zwykle jakościowo dużo lepsze niż szwedzkie. Polscy konstruktorzy są tak otoczeni różnymi kontrolami, że maszyny przez nich konstruowane są zgodne ze wszystkimi wymogami unijnymi.
A Szwed szuka dziury w całym, chce przerabiać konstrukcje, żąda zmian „bo tak jest lepiej” mimo, że tego systemu nie stosuje JUŻ cała Europa. Polacy zastosowali jakąś śrubę, bo nie trzeba do niej specjalnego narzędzia, zwykły śrubokręt wystarczy…Szwed żąda zrobienia innej, do której się zrobi specjalny klucz, bo tak lepiej…
Najbardziej mi się podoba żądanie Szweda by maszyny miały kolor pszenny. Bo kurzu nie widać…No, że w zakurzonym, niedoświetlonym pomieszczeniu maszyny też nie widać, to szczegół.
Nie, nie może być czerwona lub pomarańczowa!
Ma rację Litwinka i Misia, że „szwedzki bonde*” to taki sam stan umysłu jak polska sprzątaczka.
Grrr… czasem naprawdę nie mam cierpliwości do ludzi.

*bonde – rolnik

2 myśli w temacie “38.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s