60/2021 Husaby Kyrka

Wczoraj wieczorem (hm…godziny pomiędzy 18 a 20.30, ale tutaj w czerwcu to jak wczesne popołudnie, skoro słońce zachodzi trochę po 22) zabrałam córkę i pojechałyśmy fotografować mój ulubiony kościół w Husaby.
Sam kościół jest piękny zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Przed rokiem 1000 istniał w tym miejscu kościół „klepkowy”czyli drewniany. Po roku 1000 stary kościół rozebrano, a w jego miejsce, w wieku XII postawiono nowy, kamienny, który istnieje do dziś wraz z nietypową wieżą, gdzie wieży głównej flankują dwie mniejsze wieżyczki.
Wnętrze kościoła wypełniają freski. Te w nawie są jedynie pochodzącą z XIX wieku rekonstrukcją. Natomiast te w prezbiterium są oryginalne, z XV wieku.
Prezbiterium jest oddzielone od nawy drewnianym przepierzeniem z czasów średniowiecza.
W ścianie prezbiterium, istnieje niewielkie okienko. Jest to tzw. hagioskop – otwór pozwalający zajrzeć do środka, który być może służył trędowatym.
Kościół otacza cmentarz na którym można znaleźć bardzo stare nagrobki, często już bezimienne. Kilka metrów poza cmentarzem jest źródło Zygfryda (Sigfrid Källa) w którym wg podań miał być ochrzczony pierwszy chrześcijański król szwedzki – Olaf Skötkonung syn Erika Zwycięscy oraz Sigrid Storrådy, która mogła być córką Mieszka I.
Historycy i polscy i szwedzcy od lat prowadzą dysputę kim była owa Sigrid.
Ja lubię wierzyć w jej polskie korzenie…

Uwielbiam szwedzki brak nadęcia

Źródło Sigfrida.
Napis na płycie: W tym źródle, w roku ok. 1000 został ochrzczony Olof Sköttkonung, pierwszy chrześciajański król Szwecji, przez angielskiego misjonarza Sigfrida.

2 myśli w temacie “60/2021 Husaby Kyrka

    1. Tak, to Misia. Tak ma piękne włosy, których jej wszyscy zazdroszczą. Ma też przepiękny naturalny balejaż, zwłaszcza latem jej włosy są w kolorach od brązu przez stare złoto do pszenicznego blondu. Choć jak ze wszystkim – dla innych przedmiot zazdrości, dla niej czasem utrapienie. Jej kucyk ma grubość przegubu damskiej ręki. Nie ma mowy o krótkiej fryzurze, bo włosy po prostu odstają.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s