103. Grundsund

Pojechaliśmy.
Wzięłam podwójną dawkę antyalericznego leku i zarazy minęły jak ręką odjął.
Było rześko, niemal bezwietrznie, słonecznie i błękitno.
Absolutnie PRZECUDNIE!
Grundsund to maleńkie miasteczko leżące częściowo na wyspie. Wyspe od lądu odziela wąski przesmyk, nad którym przerzucono mały mostek.

W 2015 roku zamieszkiwało tam 647 osób. Grundsund jest znane z serialu „Saltön”
W sezonie tętni życiem zarówno na lądzie jak i na wodzie.
Wczoraj, w środku tygodnia, u schyłku sezonu niewielu było ludzi. Ciche, senne miasteczko…

… i to by było na tyle.
Chodziliśmy długo, byliśmy na skałach od południowej strony wysepki, potem wróciliśmy na ląd i poszliśmy wzdłuż brzegu specjalnie wybudowanymi pomostami…
Tylko, że w zaćmieniu skasowałam zdjęcia i nie dało się ich odzyskać :((.
Tak więc teraz koniecznie muszę tam wrócić.

10 myśli w temacie “103. Grundsund

 1. Piękne zdjęcia! Przy każdym niemalże wyrywało mi się głośne „ooo!” Budynki, cmentarz, detale… oj, za marzyła mi się podróż w Twoją stronę. Tam zawsze czuję, że jest czysto i kiedy wracam i przekraczam granicę zawsze słyszę myśl, że wróciłam „na stare śmieci”. Niemniej jednak nie jest tak, że Polska mi się nie podoba -podoba, bardzo. Tylko tu w miastach czy miasteczkach ciężko się odpoczywa- a tam proszę… nawet oglądając zdjęcia czuję się dotleniona. Wróć tam koniecznie 🙂 pozdrawiam.

  Polubienie

  1. wrócę, wróćę…postaram się jeszcze tej jesieni…o ile się da.
   I zobacz – pisałam to już wyżej – mnie się wydawało, że na tych zdjęciach nie ma nic ciekawego.
   Szwedzkie, nadmorskie miasteczka tak właśnie wyglądają i mnie takie widoki wydają się bardzo zwyczajne.
   Ale prawda, że w Szwecji jest STRYLNIE czysto. Przywykłam do tego tak, że nawet już tego nie zauważam, dopiero jak pojadę gdzie indziej to widzę, że jest brudno. Choć w Polsce też jest całkiem czysto. Tyle, że Polskę to śmiecą wszelkiej maści reklamy: szyldy, banery, wielkie słupy reklamowe. Nie widać zza nich piękna ani natury ani budynków.
   W Szwecji tego nie ma. Zamiast tego są maleńkie detale niemal na każdym domu: tak jak te gąski na różowym domku, albo te skrzaty sprzed tygodnia. Nie mam już tego zdjęcia, ale widziałam skrzynkę na listy malowaną jak krajobraz. I nie było to dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo większość skrzynek na listy jest tutaj jakoś tam dekorowana.
   To, co mnie tu zachwyca to znaki przydrożne proszące o zmniejszenie prędkości. Muszę zacząć je fotografować, bo są zabawne…

   Polubienie

   1. Tak, Polskę szpecą reklamy, ale też często rozgardiasz architektoniczny.
    A te małe detale u Ciebie zawsze mnie zachwycają i zastanawiam się, jak to jest, że jedna zwykła doniczka gdzieś przed schodami tak potrafi udekorować wejście.

    Polubienie

    1. wiesz, jak tylko zaczęłam mieszkać w Szwecji to uwielbiałam łazić po zmroku i gapić się w ich okna. Każde wyglądało jak z katalogu designerowskiego… Kwiatek, figurka, lampa… na drugim oknie to samo w odwrotnej kolejności. Zamiast pięciu rachitycznych badyli -jeden skromny kwiat w pięknej doniczce (potem odkryłam, że często te kwiatki są sztuczne 😉 ). Zamiast gęstych firanek – proste wąskie panele wzdłuż okien. I obowiązkowa lampa. Minimalizm w pigułce.
     Szwedzi mają coś takiego w duszach, że MUSZĄ mieć ładnie dookoła. Nawet jak pojedziesz za miasto, gdzieś tam na polu, na wygwizdowie, w chatce, której używają tylko na wakacje – płotek odmalowany, trawa przycięta, porządek dookoła.
     Taki naród… Najpierw ma być ładnie, a potem funkcjonalnie.

     Polubienie

 2. Kalina – inaczej wyglądają, to pewne. Czy ładniejsze…kwestia gustu. Na pewno są bardzo czyste, rzadko pomazane graffiti (no chyba, że się trafi na blokowisko), nie zaśmiecone reklamami i szyldami. Ale jak Szwecja długa i dłuższa miasta w zasadzie wyglądają tak samo.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s