37/2020 Dziennik zarazy

Wczoraj w ICA zobaczyliśmy puste półki – chusteczki higieniczne, papier toaletowy, makarony i puszki z rybami – w zasadzie wyparowały.
Człowiek jednak łatwo daje się wkręcić. Widok pustych półek wyzwolił i we mnie napad „zapasy!robić!” ale eM mnie zastopował. Czy miał rację?
Wieczorem pomyślałam, że dobra, w razie czego żarcie w domu jakieś jest – kasz wszelakich, strączków jest sporo, w zamrażarce jest chleb i kiełbasa, jakieś dorsz też jest, mąka i cukier, kilka słoiczków dżemu. W najgorszym razie na tydzień -dwa wystarczy.
Trzeba kupić jakiś ibuprofen i paracetamol bo tego pewnie najszybciej zabraknie w aptekach.
Rząd póki co nie zdecydował się na zamknięcie szkół. Motywują tym, że podobno póki co zachorowań jest mało, a obowiązek opieki nad dziećmi sprawiłby, że duża część służby zdrowia zostałaby uziemiona w domach z dziećmi. Albo dzieci były pod opieką dziadków – co dla tych ostatnich może być groźne jeśli dziecko transportuje wirusa.
Inna rzecz, że na razie są tylko pojedyncze przypadki zachorowań w różnych komunach, w całej Szwecji jest ponad 500osób. U nas w komunie nie ma (jeszcze) nikogo. Najwięcej w Skanii, na południu.
Póki co odwołuje się tylko imprezy masowe, takie które mogą zgromadzić ponad 500osób. Dodatkowo zmieniono warunki zwolnienia chorobowego z pracy: nie ma dnia karencji oraz do 14 dni choroby nie trzeba mieć zaświadczenia od lekarza (wcześniej do7 dni).
Rząd i instytucje kryzysowe ślą uspokajające komunikaty, bo nie chcą masowej histerii.
Media podkręcają panikę, bo wiadomo, że ta się lepiej sprzedaje.
Ale jeśli jedyną radą na wirusa ma być ciepło to zabawa dopiero się zaczyna. Temperatur powyżej 20stopni w Celsjusza raczej nie ma co się spodziewać wcześniej niż w maju -czerwcu.

A tymczasem wróciły wichury i zimno.

Dania od dziś zamyka granice.

6 myśli w temacie “37/2020 Dziennik zarazy

 1. Robi się nieprzyjemnie. Tylko dlatego, że sytuacja tak szybko i nieprzewidywalnie się zmienia. Nie zrobiłam zakupów, bo nie zdążyłam. Było, zniknęło. Zastanawiam się, czy biec teraz rano do sklepu, czy jeść makaron z cukrem…dzieci się ucieszą :)))
  Rodziców mi szkoda- są daleko i rozdzieleni. Jeśli mama wróci, czeka ją kwarantanna, ale czy aby lepsza opieka w razie zachorowania?….

  Polubienie

 2. U nas jest ostro – zamknięte to, co można było zamknąć.Łącznie z granicami. Wydaje mi się, że słusznie, bo małolaty korzystając z wolnego szwędały się po mieście, zamiast siedzieć na de w domu. W sklepach pustki – nie dziwię się w sumie, bo, jeżeli ogłoszą ostrą kwarantannę, to lepiej mieć zapasy niż stać godziny w masce w kolejce do sklepu, do którego będą wpuszczali po kilka osób. Generalnie ludzie lekko panikują (no, może nawet nie lekko), pamietając stan wojenny. Zresztą pokolenie 40-50 i wiecej pamięta tamte czasy i zawsze ma zapasy….
  Ale nie jest dobrze, myślę.

  Polubienie

  1. Z małolatami to zawsze kłopot, bo siedzieć na tyłku to dla nich masakra, a taki stan wyjątkowy to adrenalina…Pamiętam jak ogłosili stan wojenny. Dorośli się bali, my nastolatki Miasteczku uważaliśmy, że to śmieszne i ekscytujące…Przynajmniej pierwszego dnia, bo potem i do nas dotarła powaga sytuacji.
   Nie wiem czy zamykanie wszystkiego ma sens bo to wznieca jeszcze większą panikę …ale wydaje mi się, że w sytuacji kryzysowej lepiej jednak słuchać wytycznych.

   Polubienie

 3. U mnie pogoda nie zacheca do wysuwania nosa z domu. Wiatr hula na potege, rano nawet sniegiem sypnelo. Dobrze, ludzie zniecheca sie do wyjscia, pogoda kwarantanne zrobi, mozne mniej zachorowan bedzie. Troche mi smutno, bo pozyczylam rower od siostry I bardzo chcialam pedalowac po okolicy:(

  Trzymaj sie zdrowo!

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s