26/2020 Hindens Rev

Hindens Rev to półwysep o długości około 5km i szerokości pomiędzy 100 a 25m. Powstał jako morena czołowa w czasie ostatniego zlodowacenia ponad 10 000lat temu. Zbudowany głównie z kamieni, porośnięty lasem jest od 1986roku rezerwatem przyrody w związku z czym ludzka ingerencja ogranicza się do minimum: co jakiś czas wymienia się tablice informacyjne lub oczyszcza ścieżkę ze zwalonych drzew. Poza ścieżką, po obu jej stronach niepodzielnie panuje roślinność. Ze względu na dość surowe warunki najwięcej tu powykręcanych sosen i olch.
Latem panuje tu dość ożywiony ruch mimo bardzo wąskiej i jedynej drogi dojazdowej. Zimą jest spokojniej, ale w weekendy na parkingu zawsze stoi kilka samochodów.

Znalezione obrazy dla zapytania: hindens rev

(żródło: https://twitter.com/nlt_se/status/1014490783297122306)

Wczoraj pojechaliśmy tam z Tośką, pierwszy raz od wielu tygodni.
W zasadzie przywykliśmy do widoku mniejszych i większych kawałków drzew leżących dookoła, ale to co ujrzeliśmy wczoraj było zaskakujące.
Las wygląda tak, jakby szalał po nim jakiś szalony kosiarz z kosą elektryczną. Pełno świeżych, powalonych drzew i drzewek, połamane zarośla, ogromne konary i mniejsze gałęzie.
Widać, że ostatnie wiatry dały się tutaj przyrodzie naprawdę we znaki. Dodatkowo brzegi są pozalewane tak, jak jeszcze nigdy w ciągu ostatnich 11lat. Wszystko to tworzy naprawdę smutną i złowrogą atmosferę.

Wydaje się, że niewiele już trzeba by Hindens Rev stał się wyspą, oby nie na zawsze.
A rano, w parku odkryłam złamane drzewo. Wichura po prostu ułamała koronę, już jej nie ma – służby porządkowe już ją obcięły, ale na pniu widać obdartą korę. Teraz stoją obok siebie dwa ułamane kikuty – jeden sprzed kilku lat i drugi sprzed kilku dni.
A tymczasem po kilku dniach słonecznych i bezwietrznych znowu deszcze i wichury…
Rzeka sięga drewnianych pomostów umieszczonych na nabrzeżach dla ludzi cumujących na niej łodzie latem. Kiedyś wlewała się na Torget ale to było jeszcze przed budową zapór na Gotcie a teraz wygląda, że nawet one nie pomagają ujarzmić żywiołu.
Nie wygląda to dobrze…

3 myśli w temacie “26/2020 Hindens Rev

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s