21/2020

Wieje okropnie, ale przynajmniej już nie leje. I wyszło słońce.
Po raz kolejny stwierdzam, że źle ustawiłam biurko – okno mam od południa, a biurko stoi na ścianie od zachodu. Ale gdy słońce wschodzi i jest nisko zwłaszcza teraz, zimą, wpada ze wschodu i oświetla mnie i monitor. W efekcie ja się gotuję, a na monitorze nic nie widać.
Opuszczam żaluzje, ale nie po to mam słoneczny pokój by tego słońca nie widzieć, zwłaszcza zimą. Powinna była postawić biurko przy ścianie wschodniej – wtedy plac byłby oświetlony po południami, a ja wtedy nie pracuję.Problemy Pierwszego świata…No, wiem, wiem.
Pootwierałam lufciki bo w domu ciepło od słońca. Ale w lufcikach i szparach pod drzwiami świszcze wiatr i Tosia się boi. Właśnie wcisnęła mi się pod biurko.
Mam spiętrzenie robót: we środę termin raportu a klienci jakby się zmówili: nie dość, że przysłali dokumenty w zeszłym tygodniu to jeszcze każdy jeden o czymś zapomniał. Jedna pani zapomniała wysłać swoje faktury i wczoraj mi napisała rozkosznie, że mi dośle, że w poniedziałek wrzuci do skrzynki.
Nie mówiąc już o takich co w ogóle jeszcze nic nie przysłali. Na co liczą? Pojęcia nie mam.
Wyłączyłam telefon. Tzn: zablokowałam połączenia przychodzące i teraz telefon wysyła dzwoniącym komunikat że do środy włącznie jestem niedostępna. Jak coś pilne to na maila. Czemu tak? Bo na maila to muszą napisać – a ja zobaczę czy priorytet klienta pokrywa się z moim.
Łby pourywać, naprawdę…
Coraz częściej mam pomysł by wprowadzić schemat – czyli kiedy każdy klient ma dosłać dokumenty. Dośle w terminie dostanie rezultat w ciągu 3-5 dni. Nie dośle – spada na koniec kolejki i rezultat dostaje w ostatniej chwili + extra dopłatę do faktury za express.
Tak pracuje wiele szwedzkich biur. A ja się waham…
W ogóle to chyba jakaś taka mało w siebie wierząca, albo mająca za wiele skrupułów jestem czy co? Moje nowe klientki miały w dokumentach faktury od innego biura za pomoc w otwarciu firmy. Sama rejestracja kosztowała 3tys kr! 3000!! Nie, żadna spółka z o.o… Zwykła firma na imię i nazwisko, obie klientki zasiedziałe w Szwecji – pesele szwedzkie, konta bankowe, stałe adresy posiadają. Rejestracja takiego podmiotu nie trwa nawet pół godziny. No tak…ale trzeba wiedzieć, gdzie te haczyki postawić i dlaczego tak a nie inaczej. Ja biorę 1/6 tego.A tamto biuro do rejestracji dopisało jeszcze doradztwo za kolejny tysiąc. Oraz jeszcze coś tam związanego z umową kupna wyposażenia. Dziewczyny przyszły do mnie i nie miały pojęcia jak napisać fakturę, jak się rozliczyć ze wspólnych kosztów, jak się oblicza vat itd itd… Nie wiem już sama: czy jestem ciężka frajerka czy jestem uczciwa?
A tymczasem na koncie firmowym przeciąg. Mam wrażenie, że zarabiam na podatki i moją część opłat. Dla mnie nie zostaje prawie nic. Miałam pomysł by iść do pracy na 1-2 dni w tygodniu. Ale jestem w takim położeniu, że na pracę mnie nie stać bo nie wyrobię się ze swoją robotą. No i pytanie: GDZIE?
I tak się to turla, ych…Może naprawdę trzeba się przerzucić na robotę na czarno?

6 myśli w temacie “21/2020

  1. stawki podniosłam rok temu, póki co się nie da wziąć więcej bo autoryzowani rewidenci biorą niewiele mniej.
   Poza tym – to nie problem w stawkach a w podatkach. Bo jak podniosę to będę płaciła więcej podatków, a dla mnie nadal zostanie guzik czy około 50%
   Mogę jeszcze robić częściowo na czarno …do emerytury to już i tak za wiele sobie nie doskładam…

   Polubienie

   1. To jeszcze raz klientom przypomnij zasady (wiem, ze na pewno to robisz).
    Nie bardzo mozesz wprowadzic kary za nieterminowe przesylanie faktur. A kara zeby byla skuteczna powinna byc dotkliwa… tylko co bedzie dla nich dotkliwa kara?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s