173. A jednak mam rację!

Świat głupieje i są już na to dowody naukowe.

Dzisiaj IQ Europejczyków jest średnio o 13,35 pkt niższe niż w końcu XIX wieku.

Niepokojący trend w skali całej populacji naukowcy zauważyli całkiem niedawno.

Czytasz ten artykuł, bo masz prenumeratę Wyborczej. Dziękujemy

Pierwszy zaobserwował to zadziwiające zjawisko dr James Flynn z University of Otago w Nowej Zelandii w 1984 roku. Przeanalizował testy na inteligencję prowadzone w różnych krajach (łącznie było ich 14) od początku XX wieku i średnie wyniki osiągane w każdym pokoleniu zapisał w formie wykresu. Układająca się linia nie pozostawiała żadnych wątpliwości – od ponad stu lat poziom IQ dzieci i dorosłych w krajach rozwiniętych nieustannie się pnie. Bardzo równomiernie – iloraz inteligencji rośnie średnio o 3 pkt co dziesięć lat. Jeśli więc przyjmiemy, że pokolenia we współczesnym świecie wymieniają się co 30 lat, dzieci urodzone w latach 50. XX wieku będą miały iloraz inteligencji o 9 pkt wyższy niż ich rodzice, a prawie o 20 – niż dziadkowie.

Czy to oznacza, że dziś, w 2018 roku, dzieci pokolenia z lat 80. są jeszcze bardziej inteligentne? Niestety, nie!

Trend stopniowego wzrostu inteligencji, nazwany od nazwiska odkrywcy efektem Flynna, od końca XX wieku zaczął zanikać.

Naukowcy biją na alarm – zamiast rosnąć, nasza inteligencja zaczyna z powrotem maleć. Coraz słabiej liczymy, mniej logicznie myślimy, jesteśmy do tyłu w porównaniu z poprzednimi pokoleniami, jeżeli chodzi o zdolności językowe. Co się z nami dzieje? Dlaczego wszyscy zaczynamy głupieć?”

Źródło:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,158669,24447172,do-niedawna-inteligencja-ludzi-rosla-z-pokolenia-na-pokolenie.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR1Ox0NNJLfaPdjvovNbIxPye6H_DUEGYyWbGFJb9XVkc30LzYDpmcb10tI

 

2 myśli w temacie “173. A jednak mam rację!

 1. jeśli chodzi o porcję codziennego pesymizmu, zawsze można na Ciebie liczyc;)
  Jeśli inteligencja jest tym, co mierzą testy IQ, to może i jesteśmy głupsi. Pytanie czy rzeczywiście jest tym. co wiecej -moze to nie trend tylko fluktuacje? i tak dalej. na razie pocieszam sie tym, ze moje dzieci sa inteligentniejsze ode mnie (ale moze to ja jestem glupsza od moich rodzicow. Hehe, trudno powiedziec). Ciekawe to wszystko. pytanie – jesli to prawda, to jak przeciwdzialac? Jak zmienic system nauczania? itd

  Polubienie

  1. pesymistka?! JA?! NIEMOŻLIWE! Przecież jestem wcieleniem pogody ducha i ogólnej życzliwości do świata…
   Dobra, to był sarkazm.
   Wiem, otatnio łapię coraz częściej uświadamiam sobie, że jestem bezinteresownie wredna, a na co dzień jestem kwaśna jak stara zupa.
   Ja wcale nie chcę taka być! Tylko nie umiem inaczej.
   A co do tych badań…
   Wiadomo, że istnieją różne rodzaje inteligencji. Wszystkie testy bazują na zadaniach logicznych, ale to przecież tylko wycinek ludzkich umiejętności.
   Mam nadzieję, że choć w ogólnym rozrachunku jako masa jesteśmy coraz bardziej bezmyślni, to są wśród nas jednostki wybitne. I są takie wśród młodzieży: ot choćby takie jak ta dziewczynka ze Szwecji co przemawiała w Katowicach na szczycie klimatycznym. Albo inna, w Polsce, która każdą wolną chwilę poświęca psom w schronisku. Takie jak twój Adek, jak moje dzieci, czy syn mojego przyjaciela… Mam po prostu wrażenie, że robi się coraz większa luka intelektualna pomiędzy ludźmi wykształconymi czy może raczej inteligentnymi i nie. Być może w tym tkwi problem wyobcowania takich dzieciaków.
   Myślę, że obarczanie winą technologii za spadek zainteresowania wiedzą jest dość dużym uproszczeniem. To raczej technologia ułatwia istnienie i ZAistnienie wszelkiej maści durniom.
   Więc choć sama głoszę ogólne zidiocenie społeczeństwa to mam nadzieję, że wcale tak nie jest. Ba,ja chyba w głębi duszy wierzę, że tak nie jest. Tylko głupota ma teraz lepsze narzędzia.
   Oczywiście tej garstce na czubku góry pieniędzy jest na rękę głupota społeczeństwa. Ale to już inna bajka.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s