6. Świętości

Ja się nie znam na polityce, ustalmy to sobie. To co piszę, piszę jako zwykła Kasia, bez silenia się na poparte badaniami wywody.  To mój całkowicie subiektywny pogląd na tu i teraz. Można się z nim nie zgadzać.

Po wybraniu Trumpa świat apologizuje Baracka Obamę.
Oglądam zdjęcia i filmiki na temat byłego już prezydenta i jego żony. Barack przybijający piątkę ze sprzątaczem, wywijająca wraz z raperami Michelle, Barack w deszczu, Michelle w marynarce męża, małżeństwo trzymające się za ręce, Barack wygłupiający się z dziećmi. I tak dalej i tak dalej.
I rośnie we mnie złość. Na samą siebie. Że jestem taka zepsuta światem, taka cyniczna, taka…pozbawiona choćby okrucha wiary.
Jak ja bym chciała tak bezmyślnie dać się porwać piarowemu przekazowi. I to nie tylko na temat byłego prezydenta USA. Chciałabym na przykład poddać się uwielbieniu dla obecnego papieża…
Nie mogę.
Już tu byłam, już to widziałam, mam koszulkę klubową.
W latach osiemdziesiątych świat zachwycał się Michaiłem Gorbaczowem i jego żoną.
Że ach jaki postępowy, że ach reformator, ach cudowny człowiek. A ja z tyłu głowy miałam cały czas cyniczne myśli: aby dojść na sam szczyt partyjnej hierarchii w Związku Radzieckim nie mógł być tak świętym i tak czystym, jak go chciały widzieć media. Co robił na poszczególnych szczeblach, jakim był wtedy człowiekiem, ile świństw małych i dużych popełnił, ile zaakceptował, żeby stanąć na najwyższym stołku?
Wiadomo, że sowiecka Rosja to nie była Kraina Kucyków. Tym bardziej pewnym jest, że ktoś, kogo partyjny beton wybrał na przywódcę nie mógł być jak np. Fluttershy (skoro już jesteśmy przy My Little Pony).
To tylko jeden z całej góry przykładów gdzie umiejętność logicznego myślenia przeszkadza mi optymistycznym w odbiorze rzeczywistości. I jak tylko świat zaczyna gloryfikować jakiegoś polityka mnie w głowie od razu brzmią słowa:
Był sobie raz cesarz
miał żółte oczy
i drapieżną szczękę.
Mieszkał w pałacu
pełnym marmurów
i policjantów sam.
…Najbardziej lubił
polowania, terror
ale fotografował się z dziećmi
wśród kwiatów.
Jakby mi na ramieniu siedział diabełek i złośliwie chichocząc szeptał „pi-ar, pi-ar, pi-ar”.
To jest okropne. Nie chcę!
Są tylko dwa przypadki gdy diabełek milczy. Dobre i to, powiecie?
Jak patrzę na Roberta Biedronia. (Hurra!)

I na Jarosława Kaczyńskiego. (Niestety)

7 myśli w temacie “6. Świętości

  1. Biedronia słuchałam na żywo w różnych wypowiedziach – oj, dawno temu, teraz tez go obserwuję, ale póki co wygląda na porządnego gościa. Ale podobno twierdzi, że on się do wielkiej polityki nie pcha.
   Może to i dobrze? Może właśnie ci lokalni powinni być uczciwi, prawi, pozytywni i zamiast utrącać łeb hydrze lepiej ją podgryźć od dołu..?

   Polubienie

 1. Każdy polityk to psycho, znaczy socjopata. Biedroń bardzo w porządku. Dzisiaj na interii piszą, że Polacy chcą go na prezydenta. Polecam też bardzo serial „House of Cards”.

  Polubienie

 2. Nie ufam żadnemu polityków, cóż, taki zawód. Obama dostał nagrodę Nobla, a USA jak były zaangażowane w strategiczne wojny tak są. Nie zmienił świata ani kraju, najlepszy dowód że ludzie wybrali trumna po cudownych latach z Obama. Bo wzrosła bieda i wykluczenie, przepaść między bog a biednymi

  Polubienie

  1. Nie ty – no właśnie. Papież Franciszek też niby święty, a rasistowskiemu radiu co ma ryja kaca nie założy. Ja po prostu wiem, że to, że ktoś się znalazł na szczycie to nie znaczy, że mu naraz wszystko wolno. Zawsze łączą go układy, układziki, sieć powiązań, zależności i tyle może co sobie pogadać. A prawdziwą władzę mają ci, co mają pieniądze i już oni zadbają by im broń boże choćby jednego pensa nie zabrakło w ich skarbonkach.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s