Słownik wyrazów obcych

Zuzia z uwagą …

Zuzia z uwagą przygląda się swojemu naszyjnikowi.
– O. Nikka tu jest. Cieba klipać*.

Innym razem gdy zauważa na chodniku kolorowe plamy – ktoś chyba bawił się kredą.
– To kolorowe – stwierdza – To mona tramapać*

– To nie tak – marudzi gdy coś idzie nie po jej myśli – To musi otak – o tak wymawia z akcentem na „o” jak jedno słowo.

– Kota nie mona głaskać annars* on będzie bił. O tu mnie bił – przypomina sobie historię sprzed roku! gdy dokładnie w Midsommar Kocio-łobuz w taki brutalny sposób wzbraniał się od zuzkowych karesów. Musiał to być  szok dla dzieciaka skora sam z siebie wciąż o tym pamięta. Co dziwne: króko po tym zdarzeniu przestała to wspominać, chyba zapomniała. Przypomniało jej się jakoś zimą i teraz jest wiedzą oraz wspomnieniem zakotwiczonym najwyraźniej na stałe.

 

A Kocio to jest…
Janki, synek mój maleńki, lubi wieczorem zajść na chwilę do mnie.  Gadamy sobie. Ostatnio Kocio spał twardo aż chrapał. Dziecko wyciągnęło się jak długie na moim łóżku i najwyraźniej obudziło Kota. Kocio usiadł. Potrząsnął łebkiem. Rozejrzał się, polizał łapkę. Ewidentnie coś było nie tak, ale zaspany nie mógł tak szybko pojąć co. Wreszcie dotarło.
Rozmiauczał się na cały regulator. Pospiesznie porzucił swój wyleżany, ciepły dołek i podszedł do Jankiego i wymierzył mu baranka. Janki odruchowo się cofnął, bo Koci baranek nie jest na żarty. Kocio naparł raz jeszcze. Miauczał przy tym.
Całym swoim futrzatym jestestwem Kocio wyrażał swoje zdanie.
– To moje miejsce. MOJE! Tylko moje i z nikim się dzielił nim nie będę. Idź stąd. Usiądź sobie na podłodze, na suficie, na parapecie okna…gdzie chcesz, ale nie tu…Bo to MOJE! A najlepiej w ogóle idź do siebie i nie zawracaj głowy mojemu człowiekowi.
Kiedy groźby wokalne i czyny fizyczne nie zadziałały Kocio zrobił ostatnią możliwą rzecz. Ułożył się w poprzek, całym ciężarem, na wyciągniętych nad głową ramionach Jankiego i głosin mruczeniem oraz gwałtownymi ruchami ogona dawał wyraz swej głębokiej dezaprobacie.

 

 

* klippa – ciąć
* trampa – deptać
* annars (wym: anasz) – w innym razie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s