Gazety piszą – przyczynek do wyborów życiowych i nie tylko

<span style="color: …

Dagens Arbete to związkowy periodyk. Kiedyś wyrzucałam, ale od jakiegoś czasu zaglądam, przegladam, czasem coś przeczytam. Zwykle przy jedzeniu, więc lekko nieuważnie a czasem nawet bez zrozumienia bo nie znam słów albo związku frazeologicznego a Wujek Tłumacz Google oraz Wujek Kubitsky nie poleguja na kuchennym stole…

Wczoraj przeczytałam taką oto historie.
Dwóch panów opowiada swoja historię. 
Jeden jest starszy, ma nastoletnie dzieci.
Drugi młodszy, jego starsze dziecko ma 4 lata. 
Nie podane konkretne miejsce zamieszkania, ale domyślam sie, że jest to jakis północny land.
Panowie pracowali w firmie, które nagle ogłosiła, że przenosi swą produkcję do Polski. 
Sami rozumiecie, że musiało mnie zaciekawić. 
Przydługawy opis jak to obaj wierzyli, że tu gdzie pracują zostaną na dłużej, o tym jak się poczuli na wieść, że jednak nie. Pracodawca dał im jednak wybór. Mogą odroczyć swe zwolnienie w zamian za wyjazd do Polski i pomoc przy wdrażaniu produkcji. Znów dość długie dywagacje o tym jak trudno było podjąć decyzję i oraz o tym, że nie było za bardzo nad czym się zastanawiać, bo tam gdzie mieszkają, jest największe bezrobocie w całym regionie (a może  i w kraju, bo nigdy nie jestem pewna co mają na mysli mówiąc „land”)
Firma przeniosła się w okolice Stargardu koło Szczecina. Nasi dwaj bohaterzy oraz ich trzej koledzy pracują więc w Polsce. Tu następują smaczki…
Panowie ze Szwecji do Polski jadą niemal całą dobę. Wyruszą specjalną taksówką która krąży i zabiera każdego z ich domu by ich potem odwieźć wszystkich na lotnisko Arlanda. Z Arlandy panowie lecą do Berlina, a stamtąd znów taksówką do Szczecina.
Kto im tę podróż zorganizował to dla mnie zagadka. Nie dość, że musi kosztować krocie to jeszcze trwa dłużej niżby lecieli na inny kontynet.
Potem panowie opisują pracę i warunki. Że ludzie mili, a hotel przytulny. Ale jak trudno jest pracowac w całkiej innej kulturze, tysiące kilometrów od domu! (no myslałby kto, że panowie do Azji polecieli). I, że logistyka kuleje a rysunki się nie zgadzają. Jakby M nie pracował w firmie konstrukcyjnej  to może i zrobiłoby to na mnie wrażenie. Nie robi bo to, że logistyka szwankuje a rysynki techniczne są z błędami to zwykła codzienność w Szwecji. Ale oczywiście dla Szwedów Polska to wciąż kraj dziki i dziwić się spektakularnie potrafią „to wy tam macie internet?!”
Ano mamy. Do wychodka też raczej nie chodzimy za stodołę i nawet mamy ciepłą wode w kranach.
…To takie smaczki i moje konkluzje, jako efekt uboczny lektury.
Natomiast to, co mnie naprawdę zbulwersowało to polityka gospodarcza Unii Europejskiej.
Wedle tego co stoi w artykukle w okolicach Szczecina czy Stargardu powstała strefa bezpodatkowa. Dodatkowo Unia zagwarantowała budowe dróg, kolei i nawet lotniska w tym rejonie. Cudnie! Rozwój regionu, zmniejszenie bezrobocia. 
Tylko, że wedle tego co mówia Szwedzi, ich polscy koledzy zarabiają dużo poniżej polskiej płacy średniej w przemyśle  a na bank wielokrotnie mniej niż Szwedzi. 
Pracodawcy tłumacza, że niższe podatki, lepsze położenie to dobrze dla firmy. Całą strefę utrzymuje Unia Europejska.
Czyli Unia zabrała bogatej Szwecji i dała biednej Polsce.  Polityka Janosika, normalnie. 
A kto na tym korzysta najwięcej?
Unia?
Polacy?
No bo nie Szwedzi…
Nie. Właściciele firmy. Wyłącznie. Tania siła robocza + raj podatkowy = więcej pieniędzy dla właścicieli. Pieniędzy, dzięki którym opłacą polityków by znowu przekonali wszystkich dookoła do ich racji. 

Link do czesciowego artukulu, poszwedzku oczywiscie.

http://www.da.se/home/da/content.nsf/aget?openagent&key=mattias_och_christer_bygger_upp_fabriken_som_tar_deras_jobb_1400590239139&#65279;

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s