Pytanie do Polonusa rodaka

Cechą żywego języka …

Cechą żywego języka jest to, że zmienia. To, co kiedyś było błędem teraz staje się przyjętą normą. Napływają nowe wyrazy, a czasem stare wyrazy albo całe zwroty nabierają innego znaczenia, inne zaś odchodzą w „przestrzeń niepamięci”.
I tak, nie wiadomo kiedy, stało się dopuszczalne cieszenie radiem lub kakaem. Tak w zapomnienie odeszły słowa „samowtór” „samotrzeć”. Tak, ni z gruszki ni z pietruszki, wzięło się określenie „coś jest na rzeczy”. I tak dalej.
Kiedyś, w czasach przedinternetowych ci, którzy wyprowadzali się z Polski na stałe, mogli po jakimś czasie mieć problem ze zrozumieniem co mówią do nich ich rodacy, szczególnie ci młodsi.
Teraz już chyba nie ma z tym większego problemu, zdawałoby się. Siedząc sobie za morzem doskonale wiem co dzieje się w moim kraju bowiem czytam, oglądam, rozmawiam ze znajomymi.
A jednak ze zdumieniem odkryłam zwrot, którego nie rozumiem!  Zetknęłam się z nim w ostatnim czasie kilka razy, więc chyba stał się dość popularny. A mnie to umknęło.

Na przykład: Odwodnik pisze, że jak trafia gdzieś na włączony telewizor to się „ZAFIKSOWUJE”.
Co znaczy to określenie? Skąd się wzięło?  Znam określenie „sfiksować”, „sfiksowany” czyli wariować, być zwariowanym. W dawnej młodości spotykałam się też z określeniem, że coś trzeba „zafiksować” i chyba miało to znaczenie „zamówić, schować pod ladę, zabukować”. Teraz, jak widać, słowo to zmienia znaczenie.
Nie obiecuję, że będę używać, ale chciałabym rozumieć co inni mówią lub piszą.

I od razu ostrzegam: jestem konserwatywna. Nadal nie odmieniam kakao, choć radio pewnie mi się czasem zdarza. Ale nigdy, przenigdy nie zgodzę się, żeby chłopiec mówił „poszłem”. I nie zgadzam się na pisanie „puźno” i „nazajutż”. O nie, co to, to nie!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s