Lagom

Marek Niedzwiedzki …

Marek Niedzwiedzki kilka dni temu zapuścił taką muzykę, że mnie zatchnęło i w te pędy pognało do maila, żeby błagać go informację, kto zacz jest ta pani, co śpiewa jakoś tak jakby po szwedzku, przepięknym niskim głosem, z nostalgiczną muzyką w tle. Pan Marek odpisał! Kari Bremnes. I nie po szwedzku a po norwesku. Zdziwiłam się, że lepiej rozumiem śpiewającą Norweżkę niż rodowitego Szweda. Polecam Togsong – „Piosenkę pociągową” tejże wykonawczyni, jak na razie mój nr 1.
Okazuje się, że są w Skandynawii muzycy, którzy grają co innego, mniej komercjalnego. I bogu dzięki. 

…Ale ja nie o tym chciałam.
Ostatnio kilka razy mnie zapytano czy gdyby warunki ekonomiczne w Polsce się poprawiły to czy bym wróciła. I samą mnie zdziwiła ma odpowiedź. NIE. Tu mi dobrze.
Jest takie słówko szwedzkie: lagom, które oznacza „w sam raz” nie za duże, nie za małe, tylko w sam raz. Kiedyś zapytałam jedną koleżankę z kursu, dlaczego w Szwecji kurtki są tylko w trzech kolorach  czarnym, białym i czerwonym. AnnSofi odpowiedziała, że to dlatego, bo w Szwecji każdy powinien być lagom – w sam raz, nie wyróżniający się, nie odstający…przeciętny lub przynajmniej takie robiący wrażenie.
Tu nie ma na każdym kroku wielkich wypasionych, kilkupiętrowych rezydencji. Tu się nie szpanuje wypasionymi autami, drogimi ciuchami, biżuterią i bóg wie czym jeszcze. Tu nie ma parcia za wszelką cenę do przodu, tu nie ma presji na robienie kariery a osobiste ambicje, niekoniecznie związane z zarabianiem pieniędzy są zrozumiałe dla innych. 
Szwecja jest krajem ludzi przeciętnych ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Ja też jestem przeciętna. A tu nic i nikt mnie nie zmusza bym była inna. Mogę być sobą.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s