Państwo czyli …?

Telewizję oglądam …

Telewizję oglądam rzadko. Ale czasem coś zobaczę. Zazwyczaj gorzko żałuję, że zobaczyłam. Wczoraj wyjątkowo usłyszałam.
„Mam żal do Państwa Polskiego o tę katastrofę, bo to Państwo się do niej przyczyniło” . Tak mówiła jedna pani, wdowa po ofierze katastrofy sprzed 6 lat na Śląsku. Wiecie, tej na wystawie gołębi.
Ruszyło mnie, przyznaję. Ja rozumiem, że kobieta jest rozżalona, bo straciła męża. Nie ma znaczenia czy przed sześcioma dniami czy sześcioma laty. Ale co to za maniera jakaś się zrobiła, żeby o wszystko oskarżać państwo. Katastrofa – państwo winne, złodziej ukradł ludziom oszczędności – państwo winne, matka morduje dziecko państwo winne.
Ludzie. Kim lub czym jest państwo ? Definicja wg Wiedzy o społeczeństwie mówi, że Państwo to  wspólnota polityczna, współcześnie będąca najczęściej formą organizacji życia narodu (państwo narodowe).  
Naród (za Wikipedią) to: wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków. 
Czyli mówiąc po naszemu – państwo to my. Ja, ty, pan i nawet ta pani, wdowa po hodowcy gołębi. 
Czy w takim razie ja, ty, pan i owa wdowa są winni tamtej katastrofy ? Naturalnie, że nie.
Wdowa zapewne miała na myśli rząd Polski, ale doprawdy. Nie przepadałam za entuzjastycznym Kaziem ani tym bardziej za jego partyjnym zwierzchnikiem, ani za jego bratem bliźniakiem ówczesnym prezydentem. Niemniej obarczanie ich winą za ową katastrofę uważam za przesadę. Tak jak przesadą wydaje mi się obarczanie winą rząd obecny.
Nie proszę pani, nie proszę pana.Nie zgadzam się na zbiorową odpowiedzialność. Bo jeśli wszyscy to tak naprawdę nikt jej nie ponosi. Państwo Polskie nie jest winne temu, że zdarzają się katastrofy i inne nieszczęścia. Zwykle winni są bardzo konkretni ludzie. Ci, którzy źle wykonali swoją pracę. Li i jedynie. I ich proszę oskarżać. A nie Państwo czyli między innymi mnie. 
 
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s