Villa i bandy – z kronikarskiego obowiązku

W oczach laika …

W oczach laika (takiego jak ja) bandy to skandynawska kompilacja piłki nożnej i hokeja. Z piłki nożnej wzięto boisko, duże bramki i większość zasad gry – spalony, rzuty rożne, rzuty karne, czas gry oraz cel czyli wbicie piłki do bramki przeciwnika. Z hokeja wzięto łyżwy i kije, tylko tu kije mają nieco inny kształt. Przedmiotem walki jest tak jak w piłce nożnej piłka, ale nie większa od hokejowego krążka. Bramkarz nie ma kija, ale na nogach ma ochraniacze jak hokejowy bramkarz. Wikipedia mówi, że drużyna liczy zwykle 11 zawodników. Za przewinienie zawodnik może zarobić kilka minut na ławce kar. Mecz trwa  dwa razy po 45 minut.
Tyle dowiedziałam się wczoraj wieczorem na meczu naszej miejscowej Villa z drużyną z Broberg.
Nasza Villa w ostatnich sezonach osiąga całkiem dobre pozycje w szwedzkiej ekstraklasie, teraz jest na samej górze słupka, więc naturalną koleją rzeczy drużyna i mecze cieszą się coraz większą popularnością.
Miasto, do spółki ze Sparbanken oraz innymi, pomniejszymi sponsorami trzy lata temu wybudowało nowoczesną halę do gry w bandy ( i nie tylko naturalnie).  Wczoraj na widowni było pond trzy tysiące ludzi i nie czuć było tłoku. Część ludzi miała szaliczki i koszulki Villa, siedzieli grupkami i głośno dopingowali chłopaków. Część ludzi, tak jak ja, przyszła popatrzeć za darmochę, bo firma wynajmująca nam mieszkania obchodzi jubileusz i z tej okazji fundnęła lokatorom mecz. Co nie znaczy żeśmy nie dopingowali, nie oklaskiwali bramek i nie wydawali okrzyków zawodu.
Wygraliśmy…chyba 4:2. 
Ale ja jednak wolę siatkówkę. Boisko mniejsze, piłka większa, ludzi mniej, zasady prostsze – łatwiej oglądać. 
Choć bandy ma swoje ciekawe strony… 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s