Egzotyczna kraina

Wracam z krainy …

Wracam z krainy tropikalnych upałów wieczorem i przenikliwego zimna w nocy. Z krainy wiecznego błota i wiatru. Z krainy pofałdowanej jak mózg geniusza z niebieskimi, przepastnymi oczami jezior coraz mocnej zarastających trzciną. Wracam z krainy, gdzie na pół zawalona rudera sąsiaduje z ruderą, która jeszcze stoi i z całkiem ładnym, nowym domem.
Wracam z krainy gdzie po polnych drogach jeździ się równie szybko jak po dziurawym asfalcie. Na tych drogach jeździ się bez pasów, bo tam policja nie ściga. Zresztą pasy i tak są zepsute – nie reagują na szarpanie i zapięte po wielu próbach, nie dają się odpiąć.
Wodociąg jest tam od niedawna, ale ciepła woda w domu wciąż jest luksusem.
Wracam z krainy, gdzie internet ma jedna osoba we wsi.
Wracam z krainy, gdzie lud prosty żyje prostym życiem zgodnym z porami roku. Wracam z krainy, gdzie rodzina to nie tylko rodzice i dzieci. Gdzie kuzynowie, stare ciotki, pociotki, stryjenki. Serdeczność i dobrotliwe wykpiwanie inności. Kraina, gdzie mężczyzna nosi kobiecy bagaż. Nawet jeśli walizka ma kółka.
Kraina, gdzie każdy członek rodziny dostaje tyle starania, ile mu w danym czasie potrzeba.
Kraina, gdzie umiera się w domu, w otoczeniu najbliższych i gdzie ci najbliżsi szykują zmarłego do ostatniej ziemskiej podróży, a nie zakład pogrzebowy. Kraina, gdzie na znak żałoby zasłania się lustra. Kraina, w której ubierając rozmawia się ze zmarłym, a do kieszonki wkłada mu się kilka pieniążków.
Kraina gdzie nastoletnia młodzież z gimnazjum we wsi gminnej wciąż pamięta o pewnej pani z ich starej szkoły podstawowej.
Wracam z kraju tak egzotycznego, że nie potrzeba mi jeździć do Chin. Z kraju mojego wakacyjnego dzieciństwa. Z kraju, gdzie żyła moja jedyna siostra.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s