Hijo de la Luna – Syn Księżyca

Żyła kiedyś młoda …

Żyła kiedyś młoda Cyganka. Któregoś dnia ujrzała cygańskiego chłopca i pokochała go całym swoim sercem. Ale chłopak jej nie zauważał. Nie widział jaka jest piękna, ani jaka pracowita. Modliła się gorąco młoda Cyganka każdej nocy o miłość chłopaka by zechciał ją pojąć za żonę.
Którejś nocy skierowała swe prośby do Luny, bogini księżyca.
„Luno, ty jesteś najsilniejszym bóstwem jakie znam, daj mi tego chłopca za męża, a oddam ci moją duszę”
Luna wychyliła swą jasną twarz zza tarczy księżyca, spojrzała na dziewczynę łaskawym wzrokiem i odpowiedziała:
”Dobrze, spełnię twą prośbę. Ale nie chcę za to twej duszy, oddasz mi swe pierwsze dziecko. Skoro tak kochasz tego chłopca, żeś gotowa oddać duszę za niego, to na cóż ci dziecko ?„
I zdesperowana dziewczyna zgodziła się.
A gdy następnego dnia chłopak pochylił się by zaczerpnąć wody ze strumienia, ujrzał odbicie  dwojga czarnych, przepastnych oczu. I zakochał się Cygan w Cygance, a jej ojciec wyprawił im huczne wesele.
Wkrótce Cyganka poczęła dziecko. Luna wychyliła się zza księżycowej tarczy i naznaczyła dziecko jako swoje. Cieszyła się Luna, bo zawsze chciała być matką, ale nigdy nie spotkała mężczyzny, który mógłby to sprawić. A gdy chłopiec przyszedł na świat nie miał oliwkowych oczu i skóry w kolorze cynamonu. Miał jasną skórę, szare oczy i włosy jak futro gronostaja.
Cygan pomyślał, że żona nie była mu wierna i w gniewie zabił ją. A potem pełen rozpaczy wyniósł dziecko na najwyższą w okolicy górę i porzucił.
Luna usłyszała płacz chłopca i zabrała go do siebie.
Odtąd mieszkają razem : Luna i jej księżycowy synek. Gdy chłopczyk ma się dobrze księżyc wystawia swe okrągłe lico. Lecz gdy dziecko płacze, zmniejsza się księżyc służyć mu za kołyskę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s